Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Temat numeru | 12. Biwak Zimowy „n.p.m.” i Portalu

Cień niezwykłej góry

NPM 4/2017
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Andrzej Bazylczuk
(fot. Grzegorz Stodolny)
K2 od zawsze wzbudzała olbrzymie emocje. A teraz, gdy szczyt pozostał jedynym niezdobytym zimą ośmiotysięcznikiem, wszyscy zaczęli spoglądać w jego kierunku z jeszcze większą niecierpliwością, ciekawością i niepokojem. Nic więc dziwnego, że cień tej niezwykłej góry był także obecny pod Szczelińcem w Górach Stołowych na dwunastej już edycji Biwaku Zimowego „n.p.m.” i Portalu Górskiego. 

Wyprawa na K2 to wielkie przedsięwzięcie logistyczne. Kluczową kwestią są zawsze pieniądze i skład zespołu mającego mierzyć się z wyzwaniem. Przy zachowaniu odpowiednich proporcji tak samo jest na biwakach zimowych organizowanych przez „n.p.m.” od 2006 roku. Tutaj też na samym początku liczą się pieniądze potrzebne do zorganizowania tego jedynego w swoim rodzaju przedsięwzięcia.
– To nie jest komercyjna impreza, jakich w Polsce wiele – mówi Tomasz Cylka, redaktor naczelny „n.p.m.”. – Na naszym biwaku nikt nie zarabia, robimy go po kosztach. Tak niska cena udziału w imprezie możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu sponsorów. Uważam, że 199 zł to naprawdę dobra kwota, by poznać podstawy bezpiecznego poruszania się po górach. A jeśli uwzględnimy pakiety startowe oraz atrakcyjne nagrody w konkursach, to okaże się, że większości uczestników ten koszt zwróci się z nawiązką – dodaje redaktor naczelny.

Szczęście się przydaje
Ale pieniądze nic by nie dały, gdyby nie sami uczestnicy. W przypadku ośmiotysięczników miejsce na wyprawie mają zagwarantowane przede wszystkim ci himalaiści, którzy dysponują największymi umiejętnościami, doświadczeniem czy też odpowiednimi cechami charakteru, mogącymi pomóc w osiągnięciu sukcesu. Czasami przydaje się też szczęście.
Dobrym przykładem jest sposób, w jaki Jerzy Kukuczka znalazł się wśród członków wyprawy na K2 w 1986 roku. Kierownik tamtej ekspedycji, Karl Herrligkoffer, do udziału w niej zaprosił szczecińskiego wspinacza Tadeusza Piotrowskiego, któremu dał jednak możliwość zabrania jeszcze jednego kompana. Piotrowski zdecydował się właśnie na Kukuczkę, gdyż chciał mu w ten sposób pomóc w skompletowaniu Korony Himalajów i Karakorum. Także uśmiech losu przydaje się, aby znaleźć się na biwaku zimowym, gdyż chętnych jest zawsze więcej niż miejsc. Na przykład Piotr Foremny ze Zręcina koło Krosna o miejsce starał się od dawna.
– 10 lat czytam „n.p.m.”, a od pięciu próbowałem dostać się na biwak. Bardzo się ucieszyłem, gdy w końcu się udało – nie krył radości biwakowicz. Piotr działał solo, ale biwakowych taktyk jest znacznie więcej. Na przykład Olga Naruszewicz przyjechała z przyjaciółką z Klubu Wysokogórskiego w Olsztynie, a Eliasz Gramont reprezentował styl oblężniczy, ponieważ przyjechał do Pasterki  w towarzystwie brata i kilku kolegów z Nowej Soli. Dla odmiany Marek Kłobucki z Lubina zadbał o aklimatyzację w sposób, którego nie powstydziłyby się himalajskie wyprawy. – Przyszliśmy do Pasterki z kolegą pieszo górami. Pokonaliśmy około 100 kilometrów, zaliczając po drodze trzy szczyty do Korony Gór Polskich – opisywał.
Spora liczba chętnych sprawia, że obowiązuje jeszcze inna zasada – na biwak można jechać tylko raz. Jest jednak pewna furtka. Otóż co roku jedno miejsce licytowane jest na Allegro, a zyski z aukcji trafiają na cel charytatywny. Tym razem była to pomoc rodzinie Łukasza Chrzanowskiego – wspinacza, który w październiku 2016 roku zginął w Himalajach Garhwalu. Łukasz pozostawił żonę Basię i troje dzieci – Jasia, Julkę i Paulinkę. Największą kwotę – 1030 zł – zaoferował Marcin Nowakowski, który gościł już dwa lata temu na jubileuszowym, 10. Biwaku Zimowym „n.p.m.” w schronisku Jagodna w Górach Bystrzyckich. Także wtedy drogę na biwak utorował sobie przez portal aukcyjny. Decyzji nie żałuje.
– Teraz jest inaczej nawet na szkoleniach, które prowadzą co prawda ci sami ludzie, ale mimo to nie mam wrażenia déjà vu – porównywał Nowakowski.
 
 
(...)
 
Więcej - czytaj w numerze „n.p.m.”


Zobacz podobne artykuły

Polska

Zobacz też