Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Od redakcji |

NPM 4/2014

NPM 4/2014
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Tomasz Cylka
(fot. arch. Tomasza Cylki)
Dziwną mieliśmy zimę. W górach trochę popadało w grudniu, trochę w styczniu i to wszystko, bo lutowy puch szybko stopniał, gdy na stokach było ponad 10 stopni Celsjusza. Odwoływano szkolenia lawinowe w Tatrach, nie odbyły się spacery na biegówkach w Beskdzie Wyspowym ani bieg na rakietach śnieżnych na Jagodnej. Sami drżeliśmy o to, czy uda się dziewiąta edycja Biwaku Zimowego „n.p.m.”.

Takiej zimy – a raczej jej braku – obecni gospodarze schroniska na Hali Krupowej w Beskidzie Żywieckim nie pamiętali. Na szczęście kilka centymetrów białego puchu się ostało i w ostatni weekend lutego wspólnie bawiliśmy się na tej jedynej w swoim rodzaju, edukacyjnej imprezie. Odbyły się wszystkie szkolenia, tylko detektorów lawinowych nie udało się zakopać, a i z hamowaniem czekanem było trochę problemów. Na szczęście humory i atmosfera dopisywały. Nie mogło być inaczej, skoro gościem specjalnym był Adam Bielecki, zdobywca Gaszerbrumu I i Broad Peaku.

Za rok jubileuszowy, bo dziesiąty, Biwak Zimowy „n.p.m.”. Zrobimy wszystko, żeby przygotować dla Was jak najwięcej niespodzianek. Mamy bardzo ambitne plany i mamy też nadzieję, że w przeważającej części uda się je nam zrealizować. Czytajcie „n.p.m.” co miesiąc, o szczegółach będziemy informowali w drugiej połowie roku.

Z zimą związany jest też kwietniowy „Temat numeru” naszego magazynu, a mianowicie projekt „Polski Himalaizm Zimowy”, który zainicjował zmarły w ubiegłym roku Artur Hajzer. Jego szefem został teraz himalaista Janusz Majer, który za jeden z celów postawił sobie promowanie himalaizmu kobiecego. Szczegółów na razie zdradzać nie chce, ale zapytaliśmy polskie himalaistki i młode adeptki wspinaczki o to, jak widzą przyszłość tej dziedziny sportu. A nie jest ona bynajmniej kolorowa… Czy Polka będzie pierwszą kobietą na świecie, która zdobędzie ośmiotysięcznik zimą? Która z nich może zdobyć jako pierwsza Koronę Himalajów i Karakorum? Czy organizować wyprawy stricte kobiece, czy też mieszane? Czy atakować tylko najwyższe szczyty, czy też niższe, ale jeszcze niezdobyte? Oddajemy w tym miesiącu głos paniom, a męskiego honoru broni jedynie przedstawiciel Polskiego Związku Alpinizmu. Życzymy miłej lektury i zachęcamy do dyskusji na naszym facebookowym profilu oraz internetowym forum (www.npm.pl). Czekamy też na maile do redakcji. 


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też