Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Tatry | Listopad na Podhalu

Bardziej cwani niż deszcz

NPM 11/2017
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Wojtek Szatkowski
Szlaki prowadzące na Rusinową Polanę i Gęsią Szyję są niezwykle malownicze (fot. Krzysztof Baraniak)
Pusto w listopadzie w naszych najwyższych górach. A i pogoda z reguły nastraja nas depresyjnie deszczem, mgłami i zimnym powietrzem. Dżdżysty to czas, z krótkim dniem i długimi nocami. Nie poddawajcie się jednak takiemu nastrojowi. Oto kilka propozycji, by mimo wszystko spędzić w tym miesiącu w Tatrach kilka ciekawych dni. Przechytrzmy listopadowy deszcz.  

Pamiętacie Guns and Roses i ich utwór „November rain” („Listopadowy deszcz”) z 1991 roku? Chyba każdy go lubi, w końcu jego najdłuższa wersja z albumu „Use your illusion” trwa prawie 10 minut i naprawdę potrafi porwać. Niech więc ostre brzmienie tej kapeli zachęci Was do poszukiwania listopadowych przyjemności w naszych najwyższych górach i odkrycia, że jesień naprawdę da się lubić.
W stronę słońca
Pierwsza zasada miłego spacerowania w tym miesiącu to podążanie za słońcem. Niestety, południowe stoki Tatr, najbardziej słoneczne, są dla nas wtedy zamknięte. Słowacy 1 listopada każdego roku zamykają na ponad osiem miesięcy wysokogórską część swoich Tatr. Będzie ona dla nas dostępna dopiero po 15 czerwca. Możemy się jednak dostać do schronisk i spacerować dolinami, i to także może być ciekawa opcja na listopadową górską przygodę. A jeżeli jesteśmy w Zakopanem, to pozostaje nam pomysł na polskie Tatry.
Najlepiej zapomnieć w tym miesiącu o północnych stokach, gdzie mroźne powietrze sprawia, że nie czujemy się dobrze. Wybierajmy szczyty widokowe, gdzie nie będzie oblodzenia, ewentualnie trasy reglowe. Szukając ciepła, zajrzyjmy na posiady przy szałasach, bo raczej w najwyższe partie w Tatrach nie wyjdziemy, bo w tym miesiącu pokrywają się one lodowo-śnieżnym szkliwem.
W poszukiwaniu ciekawych możliwości zaglądamy na początek w Tatry Zachodnie. Zadowolimy się szczytami i miejscami nieco niższymi, ale przecież jakże pięknymi, bo jak mawiał XIX-wieczny góral, znany przewodnik tatrzański I klasy, Jędrzej Bachleda-Wala: – Nic brzyćkiego w Tatrach nima.
Grześ, czyli szczyt w bocznej grani
Takim w sam raz szczytem na krótki listopadowy dzień jest Grześ (słow. Lučna, 1653 m n.p.m.). To dwuwierzchołkowy szczyt w Tatrach Zachodnich, znajdujący się w grzbiecie granicznym, na zachód od Polany Chochołowskiej. Szczyt ten od dawna jest znany turystom, lecz niestety wielu zniechęca wizja dreptania Doliną Chochołowską, a szczególnie jej asfaltowym odcinkiem. Z drugiej strony to tylko dwie godziny spaceru doliną, która z każdą chwilą staje się coraz ładniejsza, by w końcu wyprowadzić nas na niezwykłą Polanę Chochołowską. Choć kojarzy się ona głównie z kwietniowym polowaniem na krokusy, to oczarowuje o każdej porze roku.
Ze schroniska PTTK im. Jana Pawła II na Polanie Chochołowskiej, które jest dogodną bazą do wypraw w tym rejonie Tatr, podchodzimy szlakiem żółtym na wierzchołek Grzesia. Początkowo prowadzi on nas dość stromo, potem łączy się ze szlakiem narciarskim. Mijając Bobrowiecką Przełęcz, prowadzi w lewo ładnym terenem, do niewybitnej przełączki pod Grzesiem (1510 m n.p.m.). Tutaj warto zatrzymać się na chwilę i napatrzeć na góry, bo doskonale widać stąd otoczenie Polany Chochołowskiej, wyniosły i masywny Wołowiec (2063 m n.p.m.), Łopatę (1957 m), Jarząbczy (2137 m) z długą granią, charakterystyczny Kominiarski Wierch (1829 m) i w oddali szczyty Wysokich Tatr. Stąd na Grzesia mamy około 25 minut podejścia.
Prowadzi ono zakosami ścieżki z początku niezbyt uciążliwie w górę, potem pomiędzy kosówkami stromiej i przez podszczytowe wypłaszczenie na wierzchołek Grzesia (ze schroniska ok. 1,5 godziny podejścia). Na szczycie znajduje się drewniany krzyż, ustawiony w roku 1992 na pamiątkę konspiracyjnych spotkań antykomunistycznych działaczy opozycyjnych z Polski i Słowacji. Co roku w połowie czerwca odbywają się przy nim polsko-słowackie spotkania ludzi gór.
 
 
(...)
 
 
Więcej - czytaj w numerze „n.p.m.”
 


Zobacz podobne artykuły

Polska

Zobacz też