Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Co nowego |

Autor najtrudniejszej drogi wspinaczkowej na świecie przyjeżdża do Lądka!

NPM 10/2017
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Redakcja n.p.m.
W zeszłym roku odbyła się I edycja Memoriału im. Tadeusza Piotrowskiego (fot. Bartosz Andrzejewski)
Tegoroczny Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju to raj dla fanów wspinaczki sportowej. Jednym z głównych gości będzie Adam Ondra, który zakończył właśnie swój niezwykły projekt. 

Czeski wspinacz na początku września ukończył Project Hard, czyli pierwszą w historii światowej wspinaczki drogę o trudności 9c! Ondra na pewno opowie o zmaganiach w Norwegii w czasie swojej prelekcji w czwartkowy wieczór (21 września).
Kolejnym gościem, znanym każdemu miłośnikowi gór, jest amerykańska gwiazda wspinaczki – Alex Honnold. Określenie „gwiazda” nie jest tu na wyrost. Honnold gości w najpopularniejszych amerykańskich programach telewizyjnych i na okładkach prestiżowych magazynów. Jego solowe przejścia, głównie w dolinie Yosemity, mrożą krew w żyłach i rozsławiają go na całym świecie (sobota, godz. 20.30). Trudno nawet wymienić wszystkich gości tegorocznej edycji, bo jest ich naprawdę wielu. Oprócz Honnolda i Ondry do Lądka-Zdroju przyjadą m.in.: Alex Txikon, John Porter, Bernadette McDonald, Krzysztof Wielicki, Janusz Gołąb, Marcin Tomaszewski, Adam Bielecki, Artur Małek, Darek Załuski i osoby dobrze znane z łamów „n.p.m.” – Piotr Hercog i Wojciech Szatkowski.
W piątek rano, o godz. 10, w miłej atmosferze Kawiarni Zdrojowej będzie można wziąć udział w warsztatach, które poprowadzi redaktor naczelny „n.p.m.” Tomasz Cylka. Opowie on, jak napisać dobry tekst, jak trafić ze swoją historią na łamy górskich czasopism i jak przebić się dziś w internecie.
RED
 
Więcej informacji: www.festiwalgorski.pl
 
 
 
Lhotse w roli głównej na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Na początku października w jurajskim Hucisku, na terenie kompleksu Małe Dolomity, odbędzie się kolejna edycja Memoriału Tadeusza Piotrowskiego – Piękno Gór. Tym razem w roli głównej wystąpi góra Lhotse.
W ubiegłym roku głównym bohaterem było K2. Tym razem wybór także nie był przypadkowy, bo kilka miesięcy temu na rynku wydawniczym ukazał się album „Lhotse”, w którym oprócz pięknych zdjęć znalazły się fragmenty listów i dziennika Tadeusza Piotrowskiego. Dlatego wśród gości nie zabraknie Danuty Piotrowskiej, żony tragicznie zmarłego Tadeusza, która razem z Fundacją Górską „Echo” jest jednym z inicjatorów wydarzenia. Swoją obecność zapowiedzieli także Małgorzata i Jan Kiełkowscy, którzy kończą pracę nad ostatnim tomem „Wielkiej encyklopedii gór i alpinizmu”. W Małych Dolomitach pojawią się również Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski, Janusz Skorek, Ryszard Kowalewski oraz Jarosław Gawrysiak.
Podczas wydarzenia w kameralnym klimacie prelegenci zabiorą słuchaczy na Lhotse, gdzie przez lata tworzyła się historia polskiego himalaizmu. Historia tyle piękna, co tragiczna. Przecież to właśnie na Lhotse stracili życie wybitni polscy wspinacze, chociażby Jerzy Kukuczka.  Piękno Gór to oczywiście nie tylko prelekcje, ale i zawody wspinaczkowe, które przeprowadzi Szkoła Wspinania GOUP. Odbędzie się również III edycja biegu JUR(a)UN, który po raz pierwszy zostanie zorganizowany jesienią. Warto zatem spędzić weekend 7-8 października w Hucisku w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. 
Bartosz Andrzejewski
 
 
 
Pomagają u stóp Annapurny
 
Mustang leży w Himalajach, w najgłębszej dolinie świata, nad rzeką Kali Gandaki, która wieki temu stanowiła szlak wymiany handlowej między Chinami i Indiami. Stąd też jego bogactwo kulturowe i religijne.
W latach 1450-1992 obszar Królestwa Lo był niedostępny dla turystów. Leżące na terytorium Nepalu Królestwo Lo miało swoją autonomię, dzięki której zachował się ów fragment kultury tybetańskiej w formie praktycznie niedotkniętej wpływem cywilizacji – pierwotnej, surowej i nieskażonej kulturowo. Dziś Mustang utracił część swej niezależności politycznej. Jest to być może ostatni moment, kiedy można jeszcze uchwycić i udokumentować niegdyś zakazane królestwo, a dziś relikt kultury tybetańskiej.
Mustang Art & Climb Expedition od 2013 roku organizuje wyprawy w celu dokumentowania ginącej kultury tego obszaru, ale także by eksplorować groty medytacyjne, które ze względu na wietrzenie skał są niedostępne od setek lat. Prowadzimy badania archeologiczne i konserwatorskie, a przede wszystkim fotografujemy i filmujemy niezwykłe polichromie i manuskrypty znalezione w grotach.
Celem tegorocznej wyprawy jest pomoc medyczna dla najbiedniejszych wiosek. Wieziemy leki, sprzęt medyczny i doktor Ilonę, która zbada najważniejsze potrzeby mieszkańców. Będziemy też wspierać maleńką przyklasztorną szkołę, dając dzieciakom pomoce naukowe i szansę na dalszą edukację w buddyjskiej wyższej uczelni w Indiach.
W tym roku kontynuujemy ekspedycję, badając też kolejne obszary życia mieszkańców Mustangu. Mamy ku temu szczególny powód. Tata jednej z organizatorek wyprawy zmarł w ubiegłym roku. Jego ostatnią wolą było… zobaczyć Annapurnę i Dhaulagiri oraz dolinę Mustangu z lotu ptaka. Jedzie więc z nami. Nasi zaprzyjaźnieni lamowie z Mustangu przygotowują dla niego specjalny obrządek pochówku w swojej krainie, by jego umysł i prochy mogły wzlecieć ponad najwyższe szczyty Himalajów. Towarzyszyć nam będzie Aja – jego ukochana 83-letnia żona. A my chcemy utrwalić na filmie i fotografiach zwyczaje i tradycje związane ze śmiercią i tradycyjnym pochówkiem w tamtych stronach. Paula Rettinger
Więcej informacji: http://mustang2013.pl/pomoc.html 


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też