Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Temat numeru | III ranking schronisk górskich

Andrzejówka najlepsza!

NPM 8/2013
Numer wyprzedany
Autor:
Redakcja n.p.m
( Fot. Tomasz Cylka)
Andrzejówka w Górach Kamiennych zwycięzcą III Rankingu schronisk górskich „n.p.m.”! Najgorszy okazał się obiekt na przełęczy Okraj w Karkonoszach, w którym turysta dwukrotnie nie dostał się do środka. Pełna lista 66 obiektów PTTK, które objął ranking, tylko w sierpniowym magazynie „n.p.m.”.

To już trzecia edycja jedynego rankingu w Polsce, który ocenia schroniska górskie PTTK nie na podstawie internetowej ankiety albo głosowania w systemie SMS lub audiotele. To dokładnie przygotowywane zestawienie, którego powstaje w oparciu o dwukrotne odwiedziny ankieterów w każdym obiekcie. Dziennikarze i współpracownicy „n.p.m.” podczas wizyty incognito traktowani byli jak zwyczajni turyści, dzięki czemu mogli dokładnie i rzetelnie ocenić każde schronisko.
Co braliśmy pod uwagę? Tak w jak latach poprzednich na ocenę złożyły się cztery główne kryteria: wyżywienie (jakość, wybór, cena), warunki noclegowe (czystość i standard pokoi, cena) i sanitarne (czystość i jakość sanitariatów oraz łazienek, a także ich liczba) oraz atmosfera (nastawienie obsługi do klienta, gotowość do niesienia pomocy, komunikacja telefoniczna i mailowa). Dzięki naszemu rankingowi każdy czytelnik może dokładnie zobaczyć, gdzie turysta traktowany jest jak zło konieczne, gdzie może się natknąć na grzyb pod prysznicem czy na brudne i zaniedbane pokoje. Z drugiej strony z naszego rankingu jasno wynika, gdzie gospodarze dbają o obiekt i odwiedzających ich gości.

W III Rankingu schronisk górskich „n.p.m.” zwyciężył obiekt Andrzejówka w Górach Kamiennych koło Wałbrzycha, który od ponad 10 lat prowadzony jest przez Tomasza Świtonia. Na drugim miejscu znalazła się Pasterka w Górach Stołowych, na trzecim tatrzańskie Schronisko w Dolinie Roztoki i na czwartym - Markowe Szczawiny pod Babią Górą. „Złotą piątkę” zamyka zwycięzca sprzed dwóch lat, czyli obiekt na Hali Lipowskiej w Beskidzie Żywieckim.
Najgorzej ocenione zostało karkonoskie schronisko na przełęczy Okraj. Powód? Podczas dwóch z trzech wizyt ankieter nie mógł dostać się do środka. A nie ma przecież nic gorszego niż zamknięte drzwi w obiekcie, który powinien być dostępny dla turystów przez całą dobę. Bardzo niskie oceny dostały także Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej w Bieszczadach i Kremenaros w Ustrzykach Górnych, a także schronisko na Kudłaczach w Beskidzie Makowskim oraz na Hali Szrenickiej w Karkonoszach.
Pełen zestaw 66 obiektów w najnowszym numerze „n.p.m.”. Sprawdźcie, których miejsc unikać, a do których warto zawitać w trakcie wakacyjnych wojaży. Bo są jeszcze w naszych górach schroniska, gdzie nawet asfalt prowadzący pod drzwi nie psuje prawdziwej atmosfery.
Pełna tabela z punktacją, a także dodatkowe klasyfikacje z podziałem na kategorie oceny oraz pasma górskie tylko w sierpniowym „n.p.m.”. A na deser wywiad z Tomaszem Świtoniem, gospodarzem Andrzejówki, który opowiada o blaskach i cieniach najlepszego schroniska w Polsce. Zachęcamy do lektury!


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.

Zobacz podobne artykuły

Zobacz też