Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Byłem, widziałem | Pireneje

Ale cyrk!

NPM 6/2011
Numer wyprzedany
Autor:
Grzegorz Grupiński
„Nasza” grań na Taillon – z jednej strome pola śnieżne, z drugiej lufa północnej ściany i piargi doliny Pouey Aspé (fot. Grzegorz Grupiński)
Kiczowaty landszaft, a może pejzaż godny pędzla najlepszego mistrza? Najlepiej ocenić samemu. Oto arcydzieło górskiego krajobrazu, pirenejska legenda: Cyrk Gavarnie.

Raz, dwa, trzy… dziesięć… jedenaście… – odmierzam kolejne sekundy, próbując wychwycić długość lotu wody, spadającej nitką wodospadu. Woda leci i leci, przeważnie w powietrzu, z rzadka muskając pionowe skały. Grande Cascade liczy w sumie 423 metry wysokości i jest uznawany za najwyższy wodospad Europy. Ale mniejsza o te metry – Wielka Kaskada jeszcze bardziej zadziwia swoim położeniem i otoczeniem. Woda wystrzeliwuje w powietrze niemal w połowie wysokości imponującego muru trzytysięczników, oddzielających francuski Cyrk Gavarnie od Hiszpanii.
Trawiasty Pic de la Pahule (2292 m n.p.m.) to dobry punkt widokowy na ten amfiteatr. Siedzimy z Przemem i Pawłem na kamieniach, odczytuję z mapy nazwy kolejnych szczytów. Najpierw dwuwierzchołkowy Astazou (3071 m n.p.m.), przypominający rozłożoną księgę. Następnie Pic du Marboré – najwyższy w otoczeniu doliny (3248 m n.p.m.). Potem niepozorne Pics de La Cascade (3161 m n.p.m.), bezpośrednio nad wodospadem. Dalej w prawo – Tour du Marboré (3009 m n.p.m.), jak zrujnowana baszta, oraz Le Casque (3006 m n.p.m.) nad głęboką szczerbą Przełęczy Rolanda. Znacznie bliżej wznosi się piramida Le Taillon (3144 m n.p.m.) i ostatni na zachodzie, podwójny Pic des Gabietous (3034 m n.p.m.). Centralną część amfiteatru tworzy stromo spiętrzony mur, wysoki na półtora kilometra. Wapienne urwisko składa się z trzech pasm ścian, rozdzielonych wąskimi sekcjami śniegu i lodu, opadając wraz z Grande Cascade do bajecznie zielonej doliny.
– Takie Moko, tylko większe i z wyższymi ścianami – rzuca ktoś, bo gdziekolwiek jesteśmy, trudno uciec od skojarzeń i porównań z naszymi górami.
– Tak… i z wodospadem, ale za to bez jezior – próbuję sobie wyobrazić Dolinę Rybiego Potoku bez Morskiego Oka i Czarnego Stawu. Za to z wierzchołka Kazalnicy spada Siklawa, tylko sześć razy wyższa. A na to wszystko patrzy z góry Mięgusz, który urósł do 3200 metrów.

Bydło śpi w Especieres
Tak jak Moko, Cyrk Gavarnie przyciąga tłumy spektakularnymi krajobrazami. „Jest najbardziej znanym elementem krajobrazu w całych Pirenejach, Gavarnie – najczęściej odwiedzaną wioską. Codziennie, przez całe lato zalewają ją pielgrzymki turystów” – czytam w przewodniku.
Tymczasem, choć to koniec czerwca, na łatwo dostępnym Pahule jesteśmy absolutnie sami. Niedawna ulewa przepędziła potencjalnych zdobywców w doliny. Sami – choć nie do końca. Wieczorną ciszę przerywają dzwonki stada owiec. Stosownie do niezwykłości otaczającej nas scenerii, owce są dodatkowo upiększone. Niewidzialny baca pomalował każdą z nich turkusową farbą w sprayu, zapewne oznaczając własność zwierząt. Gdy woda w wodospadzie pokonuje cierpliwie kolejne dziesiątki metrów pionu, turkusowe owce beczą i zbijają się w gromadę, formując karny szyk. Ani śladu bacy, a one unijne, więc idealnie zorganizowane schodzą w dolinę.
Owce do koszaru, my do samochodu. Wracamy, skąd przyszliśmy – przez Pic de Tentes na Col de Tentes (2208 m n.p.m.), dokąd można dojechać porządną asfaltową szosą z Gavarnie. Jutro zamierzamy wrócić na przełęcz, by stąd wyruszyć w góry.
– To co, do stacji narciarskiej? – na noc zjeżdżamy do Les Especieres.
Opuszczony o tej porze roku budynek centrum narciarskiego sprawia raczej przygnębiające wrażenie, ale pod niewielkimi daszkami można całkiem wygodnie się wyspać. Osłonę od wiatru zapewniają nam ratraki oraz monstrualnych rozmiarów figura niedźwiedzia postawionego w absurdalnej pozie – na sztorc. Zasypiamy przy wtórze dzwonków setek beczących owiec w rozmaitych ubarwieniach oraz licznych muczących krów. Zwierzaki zlazły się tu chyba z całej doliny.


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.

Zobacz podobne artykuły

Pireneje
Francja

Zobacz też