Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Wydarzenia |

Akademia Górska w sercu Tatr

NPM 6/2014
Numer wyprzedany
Autor:
Redakcja n.p.m.
(fot. Piotr Drożdż)
Pod okiem ratowników TOPR oraz członków Polskiego Towarzystwa Przewodników Wysokogórskich ponad 100 uczestników szkoliło się na warsztatach zimowej edycji Akademii Górskiej. Ideą projektu jest promocja bezpieczeństwa w górach oraz świadomej turystyki górskiej.

Szkolenia odbyły się w połowie kwietnia w samym sercu Tatr – w rejonie Kasprowego Wierchu i Hali Gąsienicowej. Zajęcia terenowe trwały około siedmiu godzin. Każdy mógł sprawdzić, jak posługiwać się rakami, czekanem, uprzężą, karabinkami i taśmami czy lawinowym abc – łopatą, sondą i detektorem. Chętni mogli przetestować narty oraz sprzęt do nawigacji. Wstęp do podstaw turystyki wysokogórskiej prowadził ambasador projektu – Krzysztof Wielicki.
– Trzeba pamiętać nawet o takich rzeczach, jak odpowiednie spakowanie plecaka na górskie wyjazdy czy wybranie odpowiedniego ekwipunku, który niewątpliwie dziś bardzo ułatwia działalność górską. Jednak samo jego posiadanie nie wystarczy, trzeba zbierać doświadczenie na różnych szkoleniach i warsztatach. A wszystko dlatego, że na początku swojej działalności mamy większą czujność. Później ją tracimy – przestrzegał Wielicki. – Trzeba też wiedzieć, kiedy powiedzieć sobie „stop”. Góry stały, stoją i będą stać, a my możemy w nie wrócić. Powinniśmy swoje „Everesty” dobierać rozważnie, pamiętając, że w domu ktoś zawsze na nas czeka – radził zdobywca Korony Himalajów i Karakorum.
Po części teoretycznej grupy przechodziły pod opiekę instruktorów, wśród których byli m.in. Grzegorz Bargiel, Ludwik Wilczyński i Marek Kazior.
– Trzeba myśleć i używać wyobraźni. Niekiedy jesteśmy zmuszeni wykorzystywać to, co mamy akurat pod ręką, i nie zawsze jest to drogi sprzęt – mówił do uczestników akademii Grzegorz Bargiel. I na dowód pokazywał kursantom, jak wykorzystać w terenie wypełnioną śniegiem torbę w odpowiedni sposób przygotowaną i zakopaną w białym puchu.
Ale Akademia Górska to nie były tylko szkolenia i wykłady. W sobotni wieczór można było uczestniczyć w otwartych prelekcjach oraz spotkaniach z ludźmi gór, które odbywały się w Dworcu Tatrzańskim na Krupówkach. Jakub Hornowski przybliżył słuchaczom temat aklimatyzacji i wychłodzenia w górach, Grzegorz Bargiel odpowiadał na wszelkie pytania dotyczące skiturów, Andrzej Marcisz zaprezentował projekt „Tatrzańskie granie”, a na zakończenie Krzysztof Wielicki opowiedział o swojej drodze w góry wysokie. Organizatorzy już zapowiadają kolejną zimową edycję akademii za rok, a jej letnia edycja odbędzie się 6-7 września tego roku, podczas X Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem.
W szkoleniach uczestniczyła także ekipa „n.p.m.”, która dziękuje Szkole Wspinania Rafała Szewczyka „Pro Climbing” z Poznania za wyposażenie w sprzęt na zajęcia.
Magdalena Chlebowska

------------------------------------------

Największa tragedia pod Everestem

13 Szerpów zginęło, trzech uznano za zaginionych, a trzech przetransportowano do szpitala – taki jest bilans najtragiczniejszego wypadku w historii, do jakiego doszło pod Mount Everestem.
11 kwietnia rano kilkunastoosobowa grupa Szerpów wyszła wynieść sprzęt dla uczestników komercyjnych wypraw na trasie prowadzącej na najwyższy szczyt świata. Na wysokości ok. 5800 m n.p.m., w rejonie zwanym „polem kukurydzianym”, które prowadzi do lodowca Khumbu, zeszła lawina. Zginęło co najmniej 13 Szerpów, trzech uznano za zaginionych, a trzech trafiło na oddziały intensywnej terapii w szpitalach w Katmandu. Szerpowie zażądali rekompensat w wysokości 10 tys. dolarów dla rodzin 16 Nepalczyków, którzy zginęli lub zostali uznani za zaginionych. Zagrozili, że jeśli ich żądania nie zostaną spełnione, rozpoczną protest. Rząd ogłosił, że wypłaci rodzinom ofiar po 400 dolarów na pokrycie kosztów pogrzebów, ale to zdaniem Szerpów zdecydowanie za mało.
Szerpowie są wynajmowani przez zagraniczne wyprawy do noszenia sprzętu, prowadzenia ekspedycji oraz do gotowania posiłków. W tym roku pracowali dla 31 zagranicznych wypraw. Choć praca na Mount Evereście wiąże się z dużym ryzykiem, jest to najbardziej rozchwytywane zajęcie wśród wielu z nich. W Nepalu, gdzie średnie roczne zarobki sięgają 700 dolarów, przewodnicy i tragarze w ciągu trwającego trzy miesiące sezonu są w stanie zarobić nawet sześć tysięcy dolarów.
Od czasu zdobycia Mount Everestu w 1953 roku przez Edmunda Hillary’ego wraz z Szerpą Tenzingiem Norgayem na wierzchołek dotarły ponad trzy tysiące osób. Podczas próby wejścia zginęło ponad 220. Kwietniowy wypadek to największa tego typu tragedia w dziejach nowoczesnego alpinizmu. Poprzedni podobny incydent miał miejsce 18 lat temu. Wówczas podczas śnieżycy zginęło osiem osób.
W kolejnym numerze „n.p.m.” relacja Bogusława Magrela, który jest uczestnikiem polskiej wyprawy na Lhotse, góry leżącej w pobliżu Mount Everestu.
RED, PAP

---------------------------------------------------

Tropienie Niedźwiedzia

Z powodu braku śniegu nie udało się w tym roku zorganizować skiturowej imprezy imienia Edwarda Hudziaka na Markowych Szczawinach. Ale 12 kwietnia na Babiej Górze odbyły się za to zawody biegowe Tropienie Niedźwiedzia.
Królowa Beskidów przywitała wszystkich wiosennym słońcem. Na 14-kilometrowej, bardzo trudnej, oblodzonej i ośnieżonej trasie rywalizowali specjaliści w biegach górskich, którzy zmagali się nie tylko z konkurentami, ale również z niebezpiecznymi warunkami. Na szczęście na całej trasie czuwali ratownicy Sekcji Babiogórskiej GOPR, gwarantując uczestnikom odpowiednie zabezpieczenie.
Pierwszy na mecie z rekordowym czasem 1 h 12 min zjawił się Lucjan Chorąży. Wśród pań najlepsza okazała się Joanna Kosmala z czasem 2 h 19 min. Wśród uczestników przeważali członkowie klubów sportowych, ratownicy górscy oraz sympatycy Babiej Góry. Przyjacielska atmosfera, profesjonalna organizacja i piękne nagrody sprawiły, że wszyscy zawodnicy z uśmiechem na twarzy opuszczali Beskidy, zapowiadając swój udział w kolejnej edycji.
RED


Pełna treść artykułu dostępna dla osób zalogowanych.
Zaloguj się lub załóż bezpłatne konto w serwisie.

Zobacz podobne artykuły

Zobacz też