Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

Korona Gór Polski | Śnieżnik

1:0 dla gęstych chmur

NPM 11/2017
Numer dostępny w sprzedaży
Zobacz zawartość
Autor:
Bartosz Andrzejewski
Śnieżnik jako jeden z nielicznych szczytów Korony Gór Polski oferuję panoramę z rozległym widokiem (fot. Tomasz Gmerek)
Góra, która stanowi odrębne pasmo górskie, to nie przelewki. Kiedy na dodatek w swojej najbliższej okolicy jest jedynym tak wybitnym wierzchołkiem – gwarantuje przepiękną panoramę. A gdyby jeszcze dorzucić do tego ciekawostki przyrodnicze, historyczne i jedno z najładniej położonych w Polsce schronisk? To może być tylko Śnieżnik.  

Wkraczam do pięknej krainy z zamiarem zdobycia kolejnego szczytu Korony Gór Polski. W Sudetach jest ich aż 16, zatem w klasyfikacji 28 szczytów stanowią większość. Nic więc dziwnego, że w Masyw Śnieżnika wybrałem się z Rafałem przy okazji kolekcjonowania innych sudeckich wierzchołków. Wspólnie zdobywamy kolejne „koronne” szczyty. Dziś plan jest taki, by przed zmrokiem dotrzeć do Schroniska PTTK „Na Śnieżniku”, gdzie mamy zaplanowany nocleg. Żeby jednak tam dojść z Międzygórza, skąd ruszamy, trzeba przemierzyć większość trasy prowadzącej na wierzchołek.
Masyw Śnieżnika jest potężny jak na polskie warunki. Nie bez powodu stanowi odrębne pasmo górskie. Kulminacją Śnieżnika (1425 m n.p.m.) jest odsłonięta kopuła szczytowa o dużej powierzchni, która wybija się ponad górną granicę lasu. Dzięki temu szczyt przy dobrej pogodzie jest doskonałym punktem widokowym. Dla mnie, miłośnika górskich panoram, jest to świetna informacja. Wpadł mi nawet do głowy pomysł, że jeśli dziś do schroniska dotrzemy przed zachodem słońca, to wybierzemy się jeszcze na szczyt, by złapać zmierzch w obiektyw.
Janek bił się z Grigorijem
Ale na razie jesteśmy w Międzygórzu. Kto by pomyślał, że właśnie w tej małej wsi ponad pół wieku temu kręcono pierwszy odcinek kultowego dziś serialu „Czterej pancerni i pies” pod tytułem „Załoga”. Miejscowość i okoliczne góry zamieniły się w ussuryjską tajgę. To właśnie tutaj młody Janek Kos poznaje Grigorija, z którym wdaje się w bójkę, a później podejmuje pierwszą próbę wstąpienia do polskiej armii. Jednak bez sukcesu – zostaje wyrzucony za drzwi.
Dziś to kameralny ośrodek turystyczny będący bazą wypadową na wędrówki w Masywie Śnieżnika. W bliskiej okolicy usytuowane są nawet dwa wyciągi narciarskie. Znajduje się tu również jeden z największych i najpopularniejszych w Sudetach wodospadów – Wilczki, mierzący 22 metry. Z kolei w jego pobliżu kręcono inne polskie seriale, jak popularny kiedyś wśród młodzieży na początku lat 80. „Gazda z Diabelnej”, czy bardziej współczesne – polsko-amerykański „Biały smok” czy fantastyczny „Wow”. Natomiast w starych domach wypoczynkowych, przy ul. Sanatoryjnej działa się akcja niektórych odcinków „Bożej podszewki”, czyli serialu o repatriantach z Wileńszczyzny. Jak zatem można się przekonać, sporo się w Międzygórzu działo.
Zdążyć przed zmrokiem
Parkujemy samochód na przydrożnym parkingu, a kilkadziesiąt metrów dalej widać już słupek ze szlakowskazami. Bez zbędnej zwłoki decydujemy się na najkrótszą trasę czerwoną. Tą drogą do schroniska powinniśmy dotrzeć w około półtorej godziny. A stamtąd wystarczy wejść na szlak zielony, który wiedzie dalej wzdłuż masywu w kierunku wschodnim. Droga na szczyt zajmie to około 30 minut, zatem przy założeniu, że pójdziemy w dobrym tempie, całą wędrówkę na Śnieżnik, zaczynając z Międzygórza, powinniśmy zamknąć w dwóch godzinach.
Ale cały masyw to rozbudowana sieć szlaków. Ustanowiony w 1981 roku Śnieżnicki Park Krajobrazowy obejmuje swym zasięgiem również położone na wschód od masywu Góry Bialskie i Góry Złote, które przez wielu uważane są za jedno pasmo. Nie brakuje tu także rezerwatów, które chronią najbardziej wartościowe elementy przyrody. Jednym z nich jest właśnie Rezerwat Śnieżnik Kłodzki, do którego zmierzamy.
 
 
(...)
 
Więcej - czytaj w numerze „n.p.m.”
 


Zobacz podobne artykuły

Zobacz też