Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

27.06.2017

Wielicki włączył hamulec

Archiwum Klubu Szalonego Podróżnika
Prelegenci średzkiego festiwalu, a wśród nich Krzysztof Wielicki (fot. Archiwum Klubu Szalonego Podróżnika)

Czwarta edycja festiwalu organizowanego przez Stowarzyszenie Klub Szalonego Podróżnika w Środzie Wielkopolskiej znów przyciągnęła miłośników podróży wszelakich. Wśród gości był m.in. Krzysztof Wielicki.

To właśnie zdobywca Korony Himalajów i Karakorum sprawił, że rozłożony w parku namiot festiwalowy wypełnił się miłośnikami gór, którzy chcieli zobaczyć i posłuchać piątego człowieka na świecie, który stanął na wszystkich 14 ośmiotysięcznikach. Wielicki publiczności nie zawiódł. Opowiadał bardzo ciekawie. Anegdoty, często zabawne, przeplatał opowieściami o trudnych wydarzeniach, trudzie himalaistów i śmierci w górach.

Mówił też sporo o zimowych wyprawach na ośmiotysięczniki i ostatnim niezdobytym zimą szczycie, czyli K2. To Wielicki tę wyprawę przygotowuje, choć jak przyznał, raczej nią tylko pokieruje. Sam nie będzie atakować szczytu. – Osiem lat temu przydarzył mi się syn i włączył mi się hamulec – tłumaczył na spotkaniu.  W Środzie nie brakowało też innych, znakomitych prezentacji. Rafał Król opowiadał o ekspedycji, jaką odbył z Damianem Laskowskim. Jednoosobowymi kajakami popłynęli z Longyearbyen – jedynego miasteczka arktycznej wyspy Spitsbergen na kilkutygodniową ekspedycję dookoła północnego Spitsbergenu. Była to opowieść o walce z trudnymi warunkami atmosferycznymi, przyrodą, a także ludzkimi słabościami. Ale też opowieść pełna pasji, podczas której nie udało się wykonać całego planu z powodu przedziurawienia kajaka. To właśnie za tę prezentację Rafał Król otrzymał w Środzie główną nagrodę – statuetkę Klubu Szalonego Podróżnika.

Duże brawa otrzymał także 10-letni Szymon Radzimierski, który dał w Środzie prawdziwy show, opowiadając o trekkingu, jaki odbył jako 8-latek wraz z rodzicami na Borneo. Chłopiec tak „zakręcił” publiczność, że otrzymał od niej specjalną nagrodę.

– Za rok mamy jubileuszowy, bo piąty festiwal. I będzie on jeszcze lepszy – zapowiada już dziś Grzegorz Posała, prezes Klubu Szalonego Podróżnika.

Zbigniew Król

Zobacz aktualności

Zobacz też