Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

23.08.2017

Opowieść "O tatrzańskich pocztówkach"

(fot. )

Już 24 sierpnia o godzinie 18. w Muzeum Etnograficznym w Krakowie odbędzie się spotkanie z okazji premiery książki „O tatrzańskich pocztówkach”. O powstaniu „O tatrzańskich pocztówkach” opowiedzą redaktor książki Zbigniew Ładygin oraz krajoznawca i historyk turystyki Wiesław Wójcik.

„O tatrzańskich pocztówkach” to album ilustrowany ponad 900 reprodukcjami pocztówek. Niektóre po raz pierwszy są dostępne dla oczu szerokiego grona odbiorców. Tatrzańskie „karty korespondencyjne” pokazują specyfikę społeczeństwa i epoki, mieszkańców tamtejszych okolic, turystów odwiedzających Tatry, jak również unikalną, górską przyrodę. Są świadectwem zarówno wydarzeń historycznych, jak i dokumentacją codzienności. Pokazują polskie góry na przestrzeni kilkudziesięciu lat przełomu XIX i XX wieku, po okres międzywojenny.

Nazywana kartą ozdobną lub po prostu widokiem czy korespondentką, widokówka zaczęła funkcjonować jako dobrze znana nam pocztówka w 1900 roku. Nazwa została wybrana w specjalnie zorganizowanym konkursie, a zaproponował ją sam Henryk Sienkiewicz. Pierwsza znana karta tatrzańska trafiła do obiegu w 1895 roku, żeby w czasie największej na nie mody turyści z Tatr mogli wysyłać je nawet kilka razy dziennie.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1971055053134448/

Zobacz aktualności

Zobacz też