Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

11.10.2017

Opowieść o ostatnim z czternastu

(fot. )

Z okazji 30. rocznicy zdobycia Korony Himalajów i Karakorum przez Jerzego Kukuczkę, Fundacja Wielki Człowiek przygotowała dla wszystkich miłośników gór dwa wspaniałe prezenty.

 

Przy pomocy piętnastu filmów online zobaczyć można wirtualną opowieść o wejściach Jerzego Kukuczki na ośmiotysięczniki. To wyjątkowe muzeum działa na od niedawna, a budowane jest z materiałów pochodzących z Archiwum Rodzinnego Jerzego Kukuczki.

Jerzy Kukuczka to postać wybitna i kultowa. Przez wielu teoretyków określany jest mianem najwybitniejszego himalaisty XX wieku. Jego najbardziej rozpoznawalnym osiągnięciem jest zdobycie Korony Himalajów. Dokonał tego jako drugi człowiek na świeci jednak w czasie o połowę krótszym niż poprzednik, wyznaczając przy tym 11 nowych dróg, 4 pierwsze przejścia zimowe, 7 przejść w stylu alpejskim. Do dnia dzisiejszego osiągnięcia te nie zostały powtórzone. W 1988 roku Kukuczka uhonorowany został Srebrnym Medalem Orderu Olimpijskiego. Zginął tragicznie

24 października 1989, podczas próby wejścia na Lhotse legendarną, niezdobytą wówczas południową ścianą.

Drugim szczególnym wydarzeniem jest premiera albumu „Ostatnia w koronie”

18 września 1987 Jerzy Kukuczka staje na szczycie Shisha Pangmy – ostatniego, czternastego ośmiotysięcznika. Tym samym zostaje drugim człowiekiem na świecie, który otrzymuje miano zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum.

„Ostatnia w koronie.” to album, który powstał z okazji 30. rocznicy tego wydarzenia. Najważniejszym elementem publikacji jest dziennik Jerzego Kukuczki pisany podczas wyprawy. Opatrzony został wstępem teoretycznym oraz krótką wypowiedzią żony himalaisty – Cecylii Kukuczki. Uzupełnieniem treści literackich są archiwalia – fotografie, nagrania z audioodbiorników, filmy udostępnione poprzez kody QR, zeskanowane listy, bilety. Innymi słowy wszystko to, co składa się na „koronną” wyprawę na czternasty najwyższy szczyt świata Kukuczki.

Zapraszamy - czytelników w podróż przez himalajskie szczyty, zawiłe kwestie organizacji wypraw, prywatne notatki i przemyślenia, ale i meandry dokumentacji archiwum Jerzego Kukuczki. Proponujemy udział w realistycznej, bardzo subiektywnej i emocjonalnej wyprawie na Shisha Pangmę.

materiały Fundacji Wielki Człowiek

 

Wirtualne muzeum Jerzego Kukuczki: http://jerzykukuczka.com/#/crown .

Zobacz aktualności

Brak powiązanych aktualności

Zobacz też