Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

11.10.2017

O Evereście i K2!

(fot. )

Opolski Festiwal Gór doczekał się już szóstej edycji! Organizatorzy stawiają na różnorodność, bo zamiłowań o „górskim” charakterze jest mnóstwo.

Festiwal potrwa od 19 do 22 października. Rozpoczną je warsztaty z pierwszej pomocy w górach. Zajęcia poprowadzi opolanin Maciej Stańczak. Arkadiusz Tabisz i Dariusz Kaptur opowiedzą o kulisach powstania przewodnika wspinaczkowego obejmującego skały Trojaka, Stołowych Skał i Lutyni. Gościem specjalnym będzie autor pierwszych przejść i ich opisów – Jan Mikita. Przyjedzie też Anna Kamińska, autorka biografii Wandy Rutkiewicz, która przybliży postać wybitnej himalaistki z nieco innej perspektywy niż środowiskowe hagiografie. Jedną z gwiazd festiwalu będzie Andrzej Bargiel – rekordzista w zdobyciu Śnieżnej Pantery i biegu na Elbrus to postać, której nie trzeba przedstawiać nikomu, kto śledzi sukcesy Polaków w górskich eksploracji.

Do poszukiwania przygód spróbuje zmotywować nas Marcin Wernik, który uważa, że nie istnieją rzeczy niemożliwe. Olga Kosek natomiast przybliży nam świat wspinania się w lodzie oraz opowie o swoich startach w Lodowym Pucharze Świata. Ponadto goście festiwalu wraz z Robertem Gondkiem wyruszą w egzotyczną podróż na najwyższe szczyty Afryki, a za sprawą opowieści Andrzeja Mirka poznają bliżej Lofoty. Z kolei Andrzej Marcisz spróbuje nas przekonać, że Tatry mogą również być niewyczerpanym źródłem dla ciekawych eskapad.

Na naszym festiwalu nie może zabraknąć biegów górskich, stąd najlepsi w swoim fachu: Piotr Hercog i Marcin Świerc. Pierwszy opowie o pełnych sukcesu startach na całym świecie, drugi zaś poprowadzi otwarty trening, aby wszystkich nas zainspirować do biegania w terenie o nieco większym nachyleniu. Janusz Majer przedstawi nam wybitnych śląskich himalaistów, a Leszek Cichy wraz z Piotrem Korczakiem podejmą próbę odpowiedzi na nurtujące świat wspinaczy pytanie: czy Mallory dotarł do szczyt Everestu? Ponadto na gości festiwalu czekają ściana wspinaczkowa, stoiska ze sprzętem i literaturą górską i strefa chilloutu z płonącym ogniskiem i smakołykami.

RED

 

Zobacz aktualności

Zobacz też