Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

17.01.2019

Mały jubileusz w Ustrzykach Dolnych

(fot. )

XV edycja Przeglądu Filmów Górskich odbędzie się w Ustrzykach Dolnych. Wśród gości m.in. Piotr Pustelnik, zdobywca Korony Himalajów.

 

Jubileuszowa impreza odbędzie się w Ustrzyckim Domu Kultury. Jakie filmy zobaczymy w sali kinowej? Po pierwsze będzie to „Bieg Rzeźnika”, krótki materiał z bieszczadzkiego maratonu. Później przeniesiemy się pod najwyższą górę świata, aby zobaczyć film Miłki Raulin „Dziewiąty – w drodze na Everest”. Na tej samej drodze pozostaniemy za sprawą Łukasza Łagożnego z Sanoka, który będzie komentował swój film – „Mój Everest”. Swoją wizytę w Ustrzykach zapowiedział reżyser filmowy Robert Żurakowski, autor filmu „Jerzy Hajdukiewicz. Człowiek gór”. Materiał ten będzie okazją do odkurzenia ciekawej postaci polskiego ratownictwa, alpinizmu i himalaizmu. Nie zabraknie również filmu Darka Załuskiego – znanego scenarzysty i reżysera filmów górskich. Za jego sprawą obejrzymy pierwsze zmagania zimowe z drugą górą świata – K2. Chodzi oczywiście o historyczną wyprawę pod kierownictwem Andrzeja Zawady zimą 1987/88. Na deser „Dreamland” – film w reżyserii Staszka Berbeki, syna Macieja, który zginął zimą 2013 roku podczas zejścia z Broad Peaku.

Ale bieszczadzka impreza to nie tylko filmy, ale także goście. Z Ewą Stachurą i Nikim Gomiashvilim wyruszymy na Kazbek i Elbrus, a Wojtek Grzesiok zabierze nas w Tienszan i opowie o zdobywaniu dziewiczej góry w Kirgizji – Dżakszy (4818 m n.p.m.). W tym roku nie mogło też zabraknąć tematu narodowej zimowej wyprawy na K2. O tych zmaganiach opowie jeden z jej uczestników – Maciej Bedrejczuk.

Natomiast o pracy nad książką i o postaci Artura Hajzera opowie dziennikarz Bartek Dobroch – autor pierwszej biografii twórcy programu Polski Himalaizm Zimowy. Gościem będzie również Piotr Pustelnik – zdobywca Korony Himalajów i Karakorum oraz obecny prezes Polskiego Związku Alpinizmu.

Bartłomiej Machowski

Więcej informacji: www.przeglądfilmowgorskich.pl

 

Zobacz aktualności

Zobacz też