Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

25.09.2017

Lhotse w roli głównej na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

fot. Bartosz Andrzejewski
W zeszłym roku odbyła się I edycja Memoriału im. Tadeusza Piotrowskiego (fot. fot. Bartosz Andrzejewski)

Na początku października w jurajskim Hucisku, na terenie kompleksu Małe Dolomity, odbędzie się kolejna edycja Memoriału Tadeusza Piotrowskiego – Piękno Gór. Tym razem w roli głównej wystąpi góra Lhotse.

W ubiegłym roku głównym bohaterem było K2. Tym razem wybór także nie był przypadkowy, bo kilka miesięcy temu na rynku wydawniczym ukazał się album „Lhotse”, w którym oprócz pięknych zdjęć znalazły się fragmenty listów i dziennika Tadeusza Piotrowskiego. Dlatego wśród gości nie zabraknie Danuty Piotrowskiej, żony tragicznie zmarłego Tadeusza, która razem z Fundacją Górską „Echo” jest jednym z inicjatorów wydarzenia. Swoją obecność zapowiedzieli także Małgorzata i Jan Kiełkowscy, którzy kończą pracę nad ostatnim tomem „Wielkiej encyklopedii gór i alpinizmu”. W Małych Dolomitach pojawią się również Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski, Janusz Skorek, Ryszard Kowalewski oraz Jarosław Gawrysiak.

Podczas wydarzenia w kameralnym klimacie prelegenci zabiorą słuchaczy na Lhotse, gdzie przez lata tworzyła się historia polskiego himalaizmu. Historia tyle piękna, co tragiczna. Przecież to właśnie na Lhotse stracili życie wybitni polscy wspinacze, chociażby Jerzy Kukuczka.  Piękno Gór to oczywiście nie tylko prelekcje, ale i zawody wspinaczkowe, które przeprowadzi Szkoła Wspinania GOUP. Odbędzie się również III edycja biegu JUR(a)UN, który po raz pierwszy zostanie zorganizowany jesienią. Warto zatem spędzić weekend 7-8 października w Hucisku w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Bartosz Andrzejewski

Zobacz aktualności

Zobacz też