Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

07.09.2018

Lądek-Zdrój stolicą górskiego świata

Fb Festiwal Górski w Lądku-Zdroju
(fot. Fb Festiwal Górski w Lądku-Zdroju )

Na cztery dni położony w niepozornych Górach Złotych Lądek-Zdrój stanie się centrum górskiego świata. To właśnie tutaj wręczone zostaną prestiżowe Złote Czekany. Ale poza tym XXIII Festiwal Górski to cztery dni wielkich atrakcji.

Program jest w tym roku wyjątkowo bogaty. Będą spotkania z ludźmi gór, filmy, warsztaty, koncerty i liczne wydarzenia, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Czego naszym zdaniem przegapić nie można?

W czwartek, 20 września dwa wydarzenia są obowiązkowe. O godz. 18 w Wielkim Namiocie o swoim zjeździe na nartach z K2 opowie Andrzej Bargiel, a trzy godziny później rozpocznie się spotkanie „Gdzieś na szczycie góry…”, poświęcone Tomkowi Mackiewiczowi. Udział wezmą: jego partnerka wspinaczkowa Elisabeth Revol, która była z Tomkiem w tym roku na Nanga Parbat: żona Anna Solska–Mackiewicz oraz wieloletni górski partner Marek Klonowski. Ten jedyny w swoim rodzaju wieczór poprowadzi dziennikarz TVN Robert Jałocha, a jego uzupełnieniem będzie koncert Grubson Sound System. Piosenka „Gdzieś na szczycie góry…” została wykorzystana jako podkład do filmu z jednej z wypraw Tomka na Nangę (godz. 23, Kawiarnia Zdrojowa).

W piątkowy wieczór (21 września) odbędą się m.in. spotkania ze znanymi wspinaczami z całego świata. O godz. 17.30 z lądecką publicznością porozmawia Słoweniec Andrej Štremfelj, a o 18.45 Ines Papert i Luka Lindič opowiedzą o „Alpinizmie na krawędzi marzeń”. O 20.30 rozpocznie się wieczór poświęcony tegorocznej wyprawie na K2. Na scenie wystąpią Krzysztof Wielicki, Denis Urubko, Adam Bielecki, Janusz Gołąb, Darek Załuski, Piotr Snopczyński, Marcin Kaczkan, Piotr Tomala, Marek Chmielarski oraz Jarosław Botor. Po spotkaniu rozpocznie się dyskusja, jak zdobyć K2. Wezmą w niej udział pierwsi zimowi zdobywcy ośmiotysięczników.

Z kolei w Kinoteatrze o godz. 17 startuje ceremonia rozdania nagród w konkursie „Książka Górska Roku 2018”. W tegorocznym jury znalazł się m.in. pisarz Wojciech Kuczok, znany także w środowisku speleolog. Swoją nagrodę w głosowaniu przyznają również czytelnicy „n.p.m.” i lądecka publiczność. Autor zwycięskiej książki otrzyma ufundowaną przez „n.p.m.” nagrodę w wysokości 1 tys. zł.       

Natomiast w sobotę, 22 września 2018 r. swoje prezentacje przedstawią m.in. laureaci Złotych Czekanów: Zdenek Hak, Marek Holeček (Wielki Namiot, godz. 12) i Chantal Astorga (godz. 12.45). O godz. 14.45 zaplanowano ciekawie zapowiadający się panel dyskusyjny na temat wyzwań i przyszłości kobiecej eksploracji. Udział wezmą Kinga Baranowska, Kinga Ociepka-Grzegulska, Anna Okopińska, Karolina Ośka, Chantal Astorga, Mina Leslie-Wujastyk, Masha Gordon. Spotkanie „Kobiety w górach” poprowadzi Małgorzata Śmieszek.

A główne, tegoroczne, lądeckie danie, czyli ceremonia rozdania Złotych Czekanów rozpocznie się o godz. 20. Gala prowadzona będzie w języku angielskim, ale jednocześnie w namiocie kinowym oraz w amfiteatrze zaplanowano retransmisję z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.

Z kolei w Kinoteatrze o godz. 17.15 odbędzie się Benefis Anny Czerwińskiej. Obok jubilatki udział wezmą w nim m.in. Krystyna Palmowska, Anna Okopińska, Leszek Cichy, Darek Załuski, Krzysztof Wielicki, Janusz Majer, Magda i Marek Arcimowiczowie, Ryszard Kowalewski oraz Roman Gołędowski. Spotkanie poprowadzi Zbyszek Piotrowicz. Sobotni cykl zakończy koncert zespołu Strachy na Lachy oraz kultowa w Lądku-Zdroju impreza integracyjna.

W niedzielę w Wielkim Namiocie z lądecką publicznością spotkają się m.in. Denis Urubko (godz. 11.45) oraz Adam Bielecki (godz. 14.45). Trzy godziny później rozpocznie się ceremonia rozdania nagród filmowych oraz kultury górskiej. Tym samym kolejny lądecki festiwal przejdzie do historii. Do zobaczenia w Lądku-Zdroju! RED

Więcej na: www.festiwalgorski.pl

Zobacz aktualności

Zobacz też