Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

20.06.2018

Jeśli kochasz góry, to o nie dbasz

Archiwum Czyste Tatry
(fot. Archiwum Czyste Tatry)

Coraz więcej mówi się o zanieczyszczonym środowisku w naszym kraju. Niestety, im więcej osób daje się porwać modzie na aktywne spędzanie czasu, tym więcej śmieci można znaleźć w miejscach cennych przyrodniczo. Dlatego od kilku lat organizowana jest akcja Czyste Tatry.

Jak co roku, walkę z tonami odpadów podejmują członkowie Stowarzyszenia Czysta Polska. 29 i 30 czerwca tysiące wolontariuszy po raz kolejny wyruszą na szlaki w polskich Tatrach, by posprzątać najwyższe w kraju góry.

– Idea Czystych Tatr wzięła się z doświadczeń osobistych. Kiedy zabierałem znajomych z zagranicy w nasze góry, wciąż natrafialiśmy na porozrzucane pety czy butelki. W Szwajcarii czy Niemczech tego nie było. Dlatego, kiedy zrodził się pomysł posprzątania Tatr, od razu poczułem, że to jest to, że trzeba to zrobić – tak Rafał Sonik, zwycięzca Rajdu Dakar, a także organizator i pierwszy ambasador projektu Czyste Tatry, wspomina początki i pierwsze edycje Czystych Tatr.

Wśród ambasadorów projektu jest także znany biegacz górski Marcin Świerc.

– Góry mamy piękne, ale dalej trzeba zmieniać mentalność ludzi. Trenując w Tarach, widzę, że jest lepiej, ale dalej dużo pracy przed nami – przyznaje Marcin Świerc. – Często robiąc drugi wieczorny trening, widzę wracających z gór wolontariuszy Tatrzańskiego Parku Narodowego z pełnymi workami śmieci. To codzienność i to jest przerażające. Dzięki Czystym Tatrom wysprzątamy góry dokładniej. Cieszę się, że projekt ma też wydźwięk edukacyjny, bo o czystość trzeba dbać każdego dnia – przyznaje biegacz, który często trenuje w Tatrach, na przykład szykując się do ekstremalnego biegu we włoskich Dolomitach – Lavaredo Ultra Trail.    RED

Więcej: www.czystetatry.pl

Zobacz aktualności

Zobacz też