Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

23.08.2017

Inwazja mocy w Lądku-Zdroju

fot. Piotr DROŻDŻ
Wojtek Kurtyka na Festiwalu w Lądku w 2014 r. (fot. fot. Piotr DROŻDŻ)

Tegoroczny Festiwal Górski w Lądku-Zdroju zapowiada się niezwykle emocjonująco. Przyjedzie polska i światowa czołówka wspinaczkowa. Nie zabraknie warsztatów, prelekcji, zawodów sportowych i pokazów filmowych. A na deser koncert zespołu Fisz Emade i Tworzywo oraz Grubsona.

Festiwal Górski w Lądku-Zdroju im. Andrzeja Zawady odbędzie się już po raz 22. W tym roku warto zarezerwować sobie aż cztery dni – od 21 do 24 września. Najwięcej będzie się działo w Wielkim Namiocie, gdzie zaplanowano m.in. pokazy górskich filmów z całego świata. Ale popołudnia i wieczory to czas spotkań z czołówką światowej wspinaczki. W czwartek wieczorem z publicznością porozmawia znany czeski wspinacz Adam Ondra. Piątkowy wieczór należeć będzie do rzadko pojawiającego się na imprezach górskich Wojtka Kurtyki. Towarzyszyć mu będzie John Porter. W sobotę do Lądka-Zdroju przyjedzie natomiast Alex Honnold, uznawany za najlepszego wspinacza free solo wszechczasów. Z kolei niedziela to czas dla słoweńskiego wspinacza Marko Prezelja. Nie zabraknie także spotkań z himalaistami. Z Kraju Basków tradycyjnie już przyjedzie Alex Txikon, a z Polski będą m.in. szefowie zimowej wyprawy na K2 – Krzysztof Wielicki i Janusz Gołąb. O tym, czy zimowa wyprawa na jedyny niezdobyty dotąd zimą ośmiotysięcznik dojdzie do skutku, opowie Janusz Majer – szef programu „Polski Himalaizm Zimowy”.

Niemniej festiwal w Lądku to nie tylko spotkania, ale także warsztaty i szkolenia, pokazy slajdów podróżniczych i filmów górskich, bo tak naprawdę od nich w połowie lat 90. rozpoczęła się ta impreza. Jedno ze szkoleń poprowadzi redakcja „n.p.m.”. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, „Jak napisać dobry tekst, na którym można (choć trochę) zarobić?”. Spotkanie odbędzie się w piątek, o godz. 10, w kawiarni Zdrojowa.

Na festiwal warto przyjechać z dziećmi, bo gdy rodzice pójdą na spotkania, pociechy można zostawić pod profesjonalnym okiem opiekunek. Dzieci bynajmniej nie będą grać w komputerowe gry. Na wszystkich czeka bowiem Akademia Odkrywcy.

Jak co roku będą także koncerty. W tym roku do Lądka-Zdroju przyjadą m.in. Fisz Emade i Tworzywo oraz Grubson, znany ludziom gór z piosenki „Na szczycie”. To właśnie ten utwór był m.in. ilustracją do zimowych zmagań o Nanga Parbat. A w sobotnią noc po koncertach rozpocznie się tradycyjna zabawa integracyjna.

Bilety i karnety są już w sprzedaży. Promocyjny karnet czterodniowy kosztuje 159 zł.                              

RED

Więcej informacji: www.festiwalgorski.pl

Zobacz aktualności

Zobacz też