Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

07.09.2018

GOPR-owcy mieli swój dzień

ARCH. Fundacji GOPR
(fot. ARCH. Fundacji GOPR)

Drugi Dzień Ratownika Górskiego, zorganizowany przez Fundację Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, przeszedł do historii. Impreza w Krynicy-Zdroju przyciągnęła tłumy turystów.

W programie wydarzenia główny nacisk położono na szeroko rozumianą profilaktykę i edukację w zakresie bezpiecznego poruszania się po górach. Z tego też powodu przygotowano specjalistyczne stanowiska warsztatowe. Przez dwa dni ratownicy z całej Polski tłumaczyli i prezentowali zagadnienia z takich dziedzin, jak odpowiednie przygotowanie do wyjścia w góry, nawigacja w terenie, pierwsza pomoc w warunkach górskich czy wspinaczka i jaskinie.

Każdy mógł nie tylko zasięgnąć informacji, ale również samemu przećwiczyć różne elementy pod okiem doświadczonych ratowników Akademii GOPR. Największym powodzeniem cieszyły się warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, również z wykorzystaniem automatycznego defibrylatora AED, warsztaty z nawigacji i planowania trasy oraz zajęcia z ratownictwa na rzekach górskich, podczas których ratownicy uczyli zasad bezpiecznego wskakiwania do wody oraz posługiwania się rzutką ratowniczą. Głównym partnerem wydarzenia był Tauron Polska Energia.  

W tym roku po raz pierwszy zorganizowano też górski wyścig rowerowy Uphill Jaworzyna Krynicka. Mimo upalnej pogody i ponad 10-kilometrowej trasy, z deptaku przez góry na Jaworzynę Krynicką, cieszył się on dużym zainteresowaniem, a uczestnicy chwalili jego organizację i przebieg zawodów. Przygotowano również górski plac zabaw dla dzieci „Mały ratownik – wielka energia”, ścianki wspinaczkowe, loterię fantową, pokazy ratownictwa z wykorzystaniem technik linowych, pokazy tresury i posłuszeństwa psów ratowniczych. Zorganizowano także górski jarmark regionalny, aukcję charytatywną oraz koncert. Cały dochód z wydarzenia przeznaczony zostanie na działalność statutową Fundacji GOPR. Wśród partnerów sierpniowej imprezy były m.in. Mercedes Benz oraz Logmaster.

Więcej o działalności fundacji można znaleźć na stronie www.fundacja.gopr.pl. RED

 

Zobacz aktualności

Zobacz też