Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

21.02.2018

Głupota wygrywa z brawurą

Andrzej Russin
Rozmowę z Anną Kamińską, autorką książki "Wanda", prowadził Tomasz Cylka - redaktor naczelny "n.p.m." (fot. Andrzej Russin)

– W górach częściej mamy do czynienia z głupotą niż brawurą. Choć nie zapominajmy o zasadzie, że każdy ma prawo zabić się w górach – uważa himalaista Aleksander Lwow, zdobywca czterech ośmiotysięczników.

 

Aleksander Lwow był jednym z prelegentów 7. Przeglądu Filmów Górskich O! Góry, który odbył się w pierwszy weekend lutego w Szczecinie. Należał zresztą do honorowych gości imprezy, bo w Książnicy Pomorskiej otwarto okolicznościową wystawę z okazji 45-lecia jego górskiej działalności. Zdobywca Lhotse, Manaslu, Czo Oju i Gaszerbruma II poprowadził panel dyskusyjny pod hasłem „Wypadki w Tatrach – głupota czy brawura?”. I tu nie zostawił złudzeń.

– Rozróżniając turystykę od wspinaczki, nie mam żadnych wątpliwości, że w górach częściej mamy do czynienia z głupotą niż brawurą. Przykładów jest aż nadto – mówił Lwow. – Wymienię chociażby sytuację z Morskiego Oka, kiedy kilkudziesięciu d… wypija piwo i zapomina, że dzień się kończy i jest ciemno. To jest zresztą jedna z tych sytuacji, która przekracza moją zdolność pojmowania problemu – opowiadał.

Lwow analizując wypadki zarówno na szlakach, jak i w ścianie, przypomniał o pewnej zasadzie, która – jego zdaniem – wszystkich w górach obowiązuje. – Wypowiedział ją ktoś jeszcze w XIX wieku: „Każdy ma prawo zabić się w górach”. Jeśli wszyscy internetowi hejterzy przyjęliby ją do wiadomości, uniknęlibyśmy wielu nieporozumień. I to dotyczy zarówno naszych Tatr, jak i gór najwyższych w Himalajach czy Karakorum – uważa Lwow.

Z tą opinią nie do końca zgodził się Patrycjusz Ceran, ratownik GOPR. – Jeśli idziemy w góry z kimś, to nie mamy prawa tak myśleć. Musimy być za niego odpowiedzialni. Stąd w górach oprócz odpowiedniego przygotowania fizycznego i sprzętowego, tak ważna jest pokora, cierpliwość i zaufanie do naszych współtowarzyszy – przekonywał Ceran.

Jan Kiełkowski, współautor „Wielkiej Encyklopedii Gór i Alpinizmu”, a także taternik, przyznał szczerze: – Kiedy zaczynałem się wspinać w latach 50., też byliśmy „otwarci na głupotę”. Ale bez tej głupoty nie byłoby taternictwa – uważa Kiełkowski.

– Ja jednak przed głupotą bym przestrzegał. Bo kiedy narażamy współtowarzyszy na utratę zdrowia czy życia, wychodząc np. na Sokolicę czy Giewont w czasie burzy, jest to zachowanie niedopuszczalne – uważa Patrycjusz Ceran.

Na program szczecińskiego festiwalu złożyły się w tym roku m.in. projekcje najnowszych filmów górskich. Największą publiczność przyciągnęło jednak spotkanie z himalaistą Leszkiem Cichym, zimowym zdobywcą Mount Everestu z 1980 r. Z kolei rozmowę z Anną Kamińską, autorką książki „Wanda”, prowadził Tomasz Cylka – redaktor naczelny „n.p.m.”.

– Pracuję nad kolejną książką o górskiej tematyce, ale nie chcę zdradzać szczegółów – przyznała Kamińska. Rąbka tajemnicy uchylił Cichy, zdradzając, że pisarka zbiera materiały do książki o kobiecie-himalaistce.

Patronem szczecińskiej imprezy jest zmarły tragicznie pod K2 himalaista Tadeusz Piotrowski. Jego żona Danuta opowiadała m.in. o wydanym właśnie albumie „Nanga Parbat. 1982”. Z kolei patronat honorowy nad tegoroczną imprezą sprawowali Olgierd Geblewicz – marszałek województwa zachodniopomorskiego oraz Piotr Krzystek – prezydent Szczecina. Mecenasem przeglądu była firma MAK DOM, a współorganizatorami: Elitarny Klub Górski „Leśne Dziadki”, SZCZECIN-EXPO Towarzystwo Wspierania Rozwoju Pomorza Zachodniego, Zamek Książąt Pomorskich, Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica oraz Printshop. Jednym z patronów medialnych był „n.p.m.”.          

RED

Zobacz aktualności

Zobacz też