Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

21.02.2018

Fani muzyki, przybywajcie do Łodzi!

Maciej Rubacha / YAPA
(fot. Maciej Rubacha / YAPA )

Yapa to największy przegląd piosenki poetyckiej, studenckiej i folkowej w Polsce. Co roku spotyka się na nim prawie dwa tysiące osób, które przyjeżdżają do Łodzi nie tylko słuchać muzyki, ale również wspólnie z artystami grać i śpiewać.

 

Tegoroczny przegląd odbędzie się w weekend od 9 do 11 marca. Jak co roku przygotowano kilkadziesiąt godzin muzyki na żywo. Nie zabraknie najważniejszych wykonawców piosenki poetyckiej, folkowej i studenckiej w Polsce. Odbędzie się też przegląd zespołów zgłoszonych do konkursu, w programie jest też wspólne śpiewanie i muzykowanie do białego rana.

Początki festiwalu sięgają wczesnych lat 70., kiedy to grupa pasjonatów ze Studenckiego Klubu Turystycznego „PŁazik” Politechniki Łódzkiej wpadła na pomysł przeniesienia górskiego klimatu schronisk i baz namiotowych do Łodzi. Jednak dziś, po ponad 40 latach, Yapa w niewielkim stopniu przypomina klimat lat 70. Teraz to duży festiwal, w który angażuje się ponad 100 wolontariuszy (członków SKT „PŁazik”, Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej i Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Łodzi). Dzisiaj, aby zadowolić publiczność, nie wystarczy już improwizacja z gitarą. Na scenie występują zespoły w pełnym składzie, z piosenkami profesjonalnie aranżowanymi i wydawanymi na płytach, obsługiwane przez najlepszych techników. Koncerty transmitowane są w internecie, a także za pośrednictwem Studenckiego Radia Żak. Publiczność zgromadzona przed komputerami sięga 10 tysięcy osób, które w różnych stronach Polski, a nawet i świata śledzą to, co dzieje się na łódzkiej scenie. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie między innymi zespół Cisza Jak Ta, który na Yapie będzie obchodzić swoje 15-lecie.

Tym, którzy zdecydują się na przyjazd do Łodzi, organizatorzy oferują bezpłatne noclegi. Informacja o rezerwacji dostępna jest na stronie festiwalu w zakładce „Noclegi”. Yapa to też miejsce dla artystów stawiających pierwsze kroki na scenie. To właśnie z ich udziałem co roku odbywa się koncert konkursowy, w którym kiedyś zaczynały takie zespoły, jak Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina czy EKT Gdynia. Organizatorzy przyjmują zgłoszenia do 2 marca.

Małgorzata Pawlikowska, Yapa

Więcej informacji:  www.yapa.art.pl

 

Zobacz aktualności

Zobacz też