Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

07.09.2018

Dla Tomka najważniejsza była wolność

ishootmusic.eu / Fb Spotkania z Filmem Górskim
(fot. ishootmusic.eu / Fb Spotkania z Filmem Górskim )

Wzruszające spotkanie z Elizabeth Revol, która po raz pierwszy przyjechała do Polski po tragedii na Nanga Parbat, zostanie na długo w pamięci jego uczestników. – Dla Tomka najważniejsza była wolność – mówiła Anna Solska-Mackiewicz, żona Tomka Mackiewicza, który na Nandze pozostał na zawsze. 

Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem z roku na rok się rozrastają, a organizatorzy coraz skuteczniej poprawiają drobne błędy z poprzednich edycji i z dobrym skutkiem próbują nowych rozwiązań. Dzięki temu obecnie festiwale w Zakopanem i Lądku-Zdroju to bez wątpienia dwie wyróżniające się imprezy górskie w Polsce.

Tatrzański festiwal ma jednak nad Lądkiem przewagę, bo z racji terminu jest pierwszą, dużą imprezą po zimowych, wiosennych i letnich wyprawach mijającego roku. Dzięki temu to właśnie w Zakopanem po raz pierwszy mogliśmy spotkać się z prawie całym składem Narodowej Wyprawy Zimowej na K2. Niestety, himalaiści na wiele pytań odpowiadali dyplomatycznie lub wymijająco. Wyraźnie zaznaczyli swoje zdanie dopiero zapytani o Denisa Urubkę. Część z nich, jak np. Janusz Gołąb, kierownik sportowy wyprawy, zadeklarowała, że nie będzie się z nim wspinać ze względu na wydarzenia pod K2. Urubko podjął wtedy samotną próbę zdobycia góry, nie informując o tym nikogo. Inne zdanie miał za to m.in. Rafał Fronia, który na festiwalu promował też swoją książkę „Anatomia góry”. – To świetny himalaista, potrzebujemy go. Poza tym, kiedy czekałem na helikopter i myślałem, że moja ręka jest połamana, to właśnie on zadeklarował, że zejdzie ze mną przez lodowiec, jeśli śmigło nie będzie w stanie przylecieć. Mimo że dla niego oznaczałoby to koniec wyprawy – mówił Fronia.

Sytuację z zimowej wyprawy podsumował na swoim spotkaniu także Adam Bielecki, który stwierdził krótko: – Zabrakło dobrej woli z dwóch stron. Spotkanie Adama przyciągnęło blisko dwa tysiące osób i było jednym z najmocniejszych punktów festiwalu.

Himalaista był obecny także na wzruszającym spotkaniu z Elizabeth Revol. Trudno było na nim ukryć emocje, ponieważ było to pierwsze spotkanie z francuską himalaistką po jej powrocie z Nanga Parbat. Na scenie obecni byli także uczestnicy akcji ratunkowej: Adam Bielecki, Jarosław Botor i Piotr Tomala, a także żona Tomka Mackiewicza, która w Zakopanem wspominała męża: - Najważniejsza była dla niego wolność – zaznaczyła Anna Solska-Mackiewicz.

Bardzo wyczekiwanym spotkaniem była także prelekcja Andrzeja Bargiela. Każdy chciał posłuchać o zjeździe na nartach z K2, a w prawdziwe osłupienie wprawił zgromadzonych w namiocie świetny film ze zjazdu. Mimo że od powrotu wyprawy do Polski minęło już sporo czasu, wyczyn Bargiela wciąż zachwyca tak samo.

Choć kilkanaście spotkań z ciekawymi gości zdominowało festiwal, nie możemy zapominać, że to także, a może przede wszystkim, jeden z najważniejszych w kraju konkursów filmów górskich. W tym roku jury przewodniczył znany reżyser Krzysztof Zanussi. Grand Prix 14. Spotkań z Filmem Górskim otrzymał obraz „Góra” w reżyserii Jennifer Peedom „za wszechstronne spojrzenie na góry i stosunek człowieka do gór”.

Za najlepszy film polski uznano „Dreamland” Stanisława Berbeki. Film o Macieju Berbece, nakręcony przez jego syna, doceniła także zakopiańska publiczność, przyznając mu swoją nagrodę.

W ciągu czterech dni festiwalu poza spotkaniami i filmami można było także wziąć udział w warsztatach prowadzonych w ramach Akademii Górskiej, Biegu Przednim i zawodach Zako Boulder Power, a i to nie wszystkie atrakcje. Trudno w jednym zdaniu podsumować wszystkie wydarzenia, więc może po prostu powiem: Do zobaczenia na jubileuszowych, 15. Spotkaniach z Filmem Górskim w 2019 roku. Już teraz rezerwujcie termin!

Dorota Rakowicz

Zobacz aktualności

Zobacz też