Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

15.05.2017

Carsolio po latach znów w Polsce

archiwum Danuty Piotrowskiej
(fot. archiwum Danuty Piotrowskiej)

Carlos Carsolio – człowiek, który jako ostatni widział Wandę Rutkiewicz, oraz Alex Txikon – zimowy zdobywca Nanga Parbat będą największymi gwiazdami Otwartych Dni Wspinania na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Impreza odbędzie się w ostatni weekend maja w kompleksie Małe Dolomity w Hucisku niedaleko Myszkowa.

Od ostatniej wizyty meksykańskiego himalaisty Carlosa Carsolio minęło już kilka lat. Dlatego spotkanie z tym sympatycznym zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum zapowiada się bardzo ciekawie. To właśnie Carsolio jest ostatnią osobą, która w 1992 r. widziała Wandę Rutkiewicz na Kanczendzondze przed jej zaginięciem. Do Huciska zawita również Alex Txikon, zimowy zdobywca Nanga Parbat i uczestnik ostatniej zimowej ekspedycji na Mount Everest. Alex, który uwielbia przyjeżdżać do naszego kraju, będzie gwiazdą sobotniego wieczoru. Wśród prelegentów nie zabraknie także Marcina „Yeti” Tomaszewskiego, Ryszarda Pawłowskiego, Andrzeja Machnika oraz Andrzeja Marcisza. O projekcie „100 wulkanów” opowie natomiast Grzegorz Gawlik.

Ale to nie wszystko. VII Otwarte Dni Wspinania to także druga edycja biegu Jura Run. Zapowiadają się dwa dni doskonałej festiwalowej atmosfery z rywalizacją sportową w tle. Organizatorem wydarzenia, jak co roku, jest Fundacja Górska „Echo”. W tym roku dochód z imprezy będzie w całości przekazany na rehabilitację Ryszarda Pilcha, alpinisty, wspinacza i taternika, który od 30 lat zmaga się ze stwardnieniem rozsianym.

VII Otwarte Dni Wspinania to także atrakcje dla najmłodszych, kiermasz książkowy, możliwość przetestowania sprzętu wspinaczkowego i outdoorowego oraz wiele innych atrakcji, które trzeba zobaczyć na własne oczy. Współorganizatorami wydarzenia, które odbędzie się w weekend 27-28 maja, są Portal Górski oraz kompleks Małe Dolomity. „n.p.m.” jest patronem medialnym i partnerem wydarzenia. Zapraszamy na ten zapowiadający się wyjątkowo ciekawie weekend.

Bartosz Andrzejewski

Zobacz aktualności

Zobacz też