Zapisz się do newslettera NPM

Jesteś tutaj

26.04.2018

Ania Czerwińska ma Super Kolosa

FOT. MAURYCY ŚMIERZCHALSKI
Laudację dla Ani Czerwińskiej wygłosił Leszek Cichy (fot. FOT. MAURYCY ŚMIERZCHALSKI )

Zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i pierwsza Polka z Koroną Ziemi – Anna Czerwińska otrzymała w tym roku w Gdyni Super Kolosa za całokształt swoich osiągnięć.

Jak co roku gdyńskie Kolosy przyciągnęły tysiące miłośników przygód z całego kraju. Widzowie obejrzeli najciekawsze pokazy z ubiegłorocznych wyczynów podróżniczych, rowerowych, górskich czy żeglarskich, a zwieńczeniem trzydniowych prelekcji była gala, na której wręczono nagrody i wyróżnienia dla najlepszych.

Wśród tegorocznych laureatów nie zabrakło ludzi gór. Super Kolos to jedna z najbardziej prestiżowych nagród, przyznawanych za całokształt osiągnięć lub za wybitne dokonanie zespołowe. W tym roku statuetka trafiła do polskiej himalaistki, Anny Czerwińskiej.

– Kiedy kilkanaście lat temu otrzymałam Kolosa za wejście na Mount Everest i skompletowanie Korony Ziemi, nigdy nie spodziewałam się, że dostanę Kolosa ponownie i to jeszcze takiego… Naprawdę wszystkim dziękuję – nie kryła wzruszenia Czerwińska, która podczas swojego pokazu przypomniała w ekspresowym tempie swoją górską przygodę od lat 70. do współczesności. Bo Czerwińska nadal jeździ w góry wysokie, w marcu wróciła z Andów.

Himalaistka najchętniej wspinała się w zespołach kobiecych, na przykład z Wandą Rutkiewicz i Krystyną Palmowską. W takim składzie w 1985 roku zdobyły między innymi Nanga Parbat (pierwsze wejście kobiece). Na swoim koncie ma również pierwsze polskie kobiece wejścia na Lhotse (2001) i Makalu (2006) oraz pierwsze kobiece przejście zimowe północnej ściany Matterhornu (1978). Zdobyła także Czo Oju i Gaszerbrum II oraz średni (centralny) wierzchołek Sziszapangmy i tzw. Rocky Summit (przedwierzchołek) na Broad Peaku. Jest też autorką popularnej, pięciotomowej serii „GórFanka”, podsumowującej jej dokonania w górach wysokich.

W tym roku Kolosa w kategorii Alpinizm otrzymał Marek Raganowicz za świetne stylowo, samotne wytyczenie dwóch nowych dróg „MatraMandala” i „Secret of Silence” na Ziemi Baffina. Alpinista spędził na pionowych, arktycznych urwiskach 30 dni, wykazując się nieprawdopodobną wytrzymałością na ekstremalne warunki i umiejętnością wyszukiwania nowych logicznych linii. Wyróżnienia zdobyli Konrad Ociepka, Wojciech Malawski, Marcin Tomaszewski oraz Sławomir Ejsymont i Mateusz Solecki za eksploracyjną wyprawę na zachodnie wybrzeże Grenlandii i poprowadzenie nowej, trudnej technicznie drogi „Night Watch” oraz Karolina Ośka i Michał Czech za klasyczne przejście drogi „Freerider” na El Capitanie w Dolinie Yosemite.

Swoją nagrodę przyznali także dziennikarze. Jury po raz kolejny przewodniczył Tomasz Cylka, redaktor naczelny „n.p.m.”, a statuetka trafiła do Krzysztofa Story za projekt „Polska pod jednym adresem”. Dziennikarze docenili go „za usunięcie siebie samego w cień, by na pierwszym planie pokazać piękno polskich krajobrazów i różnorodność zamieszkujących nasz kraj ludzi; za przypomnienie nam, iż bogactwo doświadczeń można znaleźć nie tylko po drugiej stronie globu, ale i po drugiej stronie ulicy; za dziennikarską dociekliwość przy ogromnym szacunku do wszystkich rozmówców”. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Magdalena Konik i jej „Pasterskie życie w Tuszetii” „za podmiotowe podejście do odmiennej kultury i tworzących ją ludzi, za nienachalną obserwację, za pragnienie utrwalenia piękna tradycji Tuszów na użytek ich samych”.

Wyczynem roku uznano kolejną samotną wyprawę Aleksandra Doby. Natomiast Nagrodę Wiecznie Młodzi, czyli 15 tys. zł na realizację tegorocznego przedsięwzięcia dla osób powyżej 65 lat, otrzymał Lech Flaczyński na wyprawę na Makalu.   RED

Zobacz aktualności

Brak powiązanych aktualności

Zobacz też